You are hereЯк допомогти довкіллю та заощадити власні кошти

Як допомогти довкіллю та заощадити власні кошти


Кожен житель Землі може змінити ситуацію зі зміною клімату, виконуючи прості побутові речі кожен день по-іншому. Нижче наведені поради як це зробити. Дані поради будуть корисними для будь-якої людини, яка є екологічно свідомою особою, бажає зменшити вплив своєї діяльності на довкілля, або просто бажає заощадити кошти.

Електроприлади

В Україні з усієї кількості електроенергії, що споживається населенням, 40% припадає на електропобутові прилади. Згідно з експертними даними, 15-20% спожитої електроенергії в побуті витрачається через неощадливість населення, з яких понад 5% стосується так званих «невидимих втрат». Загальні «невидимі втрати» струму тільки одного домашнього господарства можуть сягати кількох сотень гривень.

Не залишайте телевізори, магнітофони. комп'ютери, ноутбуки в "сплячому режимі". Вони споживають до 40% електроенергії від робочого режиму.

Вимикайте екран комп'ютера під час перерви.

Вимикайте світло, коли воно Вам не потрібне. Це заощаджує енергію вже після першої або другої хвилини.

Не залишайте включеними зарядні пристрої після закінчення зарядки.

Якщо Ви купуєте пральну машину, холодильник, посудомийну машину, духовку або інші побутові прилади, офісне обладнання (комп’ютери, принтери, ксерокси), обирайте найбільш енергозберігаючі моделі, які Ви можете собі дозволити. Можливо, вони будуть дорожчі, але окупляться шляхом меншого енергоспоживання. Енергоефективні прилади мають спеціальне маркування. Найбільш економічні моделі маркуються: А++; менш економічні:А+, А, B,C,D. Шукайте моделі з маркуванням А++ та А+. Не забувайте при купівлі холодильника звертати увагу на наявність технології Greenfreeze (без використання фреонів).

Їдучи у відпустку чи залишаючи помешкання на довший час, від'єднайте від мережі всі електроприлади. Найкраще вимкнути запобіжники на лічильнику, звичайно, при умові, якщо Ви дозволяєте вашому холодильнику також піти у відпустку.

Користуйтеся "зеленою" енергією в побуті - купуйте зарядні пристрої для техніки на сонячних батареях.

Використовуйте акумулятори (або блок живлення) замість батарейок.Не забувайте, що батарейки й акумулятори вимагають безпечної утилізації

Побут

Періть речі та мийте посуд при нижчій температурі. Використовуйте пральну або посудомийну машину тільки при повному завантаженні. Використовуйте мийні засоби, що підходять для низьких температур, та вибирайте ощадливі програми. Сушіть речі після прання на білизняній мотузці або сушарці, а не в пральній машині.

Прасуйте раціонально.Перед початком прасування перевірте і виокремте речі, які не потребують обов'язкового прасування. Наприклад, багато якісних сорочок чи футболок вистачає просто добре стряхнути, або розгладити рукою. Використовуйте для прасування тепло-рефлектуючі дошки (підставки). Це зменшить кількість витраченої енергії на прасування. Прасування при температурі вищій за вказану на виробі – це не тільки марні втрати енергії і зайва шкода довкіллю, але й може призвести до псування самої речі. Хто прасує дуже повільно, витрачає значно більше електроенергії, ніж той, хто робить це у дещо швидшому темпі. Дрібні речі (як, наприклад, носова хусточка) можна прасувати, використовуючи залишкове тепло, тобто вже вимкнутою праскою.

Зменшуйте Ваше особисте споживання гарячої води, приймаючи душ замість ванни.

Встановіть прилади обліку гарячої й холодної води. Встановіть лічильник для більш економічного тарифу по електроенергії.

Частіше протирайте лампочки. Вкрутіть енергозберігаючі лампочки.Хоча енергозберігаючі лампи і коштують дорожче, вони споживають у чотири рази менше електроенергії, а строк їхнього використання у вісім разів довший, ніж звичайних.

Правильно експлуатуйте холодильник. Не залишайте дверцята холодильника відкритими більш, ніж необхідно. Наведений лад у холодильнику чи морозильній камері запобігає неконтрольованому надходженню теплого і вогкого повітря через тривалі пошуки продуктів. Дозвольте їжі повністю охолонути перш, ніж помістити її в холодильник або морозильну камеру. Холодильник регулярно розморожуйте й зберігайте при відповідній температурі. Температура + 6-8°С в холодильнику і -18°С в морозильній камері, як правило, є цілком достатньою. З води у продуктах харчування і повітрі у холодильних приладах утворюється іній. Чим товщий цей шар льоду, тим більше споживання енергії. Очищуйте зовнішню сторону теплообмінника від павутиння, пилу. Щонайнижча температура теплообмінника, тим ефективніше працює сам холодильник і тим рідше вмикається. Ви заощадите до 50% електроенергії, якщо придбаєте модель холодильника з функцією саморозморожування. Якщо можливо, не розміщуйте кухонну плиту й холодильник/морозильну камеру поруч одне з одним.

Заливайте у чайник стільки води, скільки Вам необхідно для чаювання, не кип'ятіть зайву воду. Викиди вуглекислого газу зменшаться на 1 тонну в рік, якщо хоча б 15 родин наливатимуть стільки води, скільки потрібно, а не надмірну кількість.

Економте енергію під час приготування їжі. Ви можете зберегти 30% енергії, якщо в процесі готування їжі накриєте свою каструлю кришкою. Готуючи їжу доводьте її спочатку до кипіння на великому полум’ї, а потім готуйте на мінімальній висоті полум’я. Посуд з викривленим дном, накипом чи нагаром потребує на 6% більше енергії. При покупці нового посуду віддавайте перевагу каструлям і сковорідкам зі скляною кришкою і товстим масивним дном. Такий посуд швидко прогрівається та надовго зберігає тепло. Щодо пальника, то його слід запалювати тоді, коли посуд стоїть на плиті і всі продукти готові для приготування. Вимикайте пальник навіть тоді, коли плануєте запалити його знову через декілька хвилин.

Використовуйте природне сонячне освітлення.Не забувайте мити віконне скло, особливо восени. Забруднене пилом скло затримує від 10 до 30 % сонячного світла, і Ви змушені будете через забруднені шибки взимку довше користуватись штучним освітленням. Пофарбуйте стіни і стелю у світлі кольори для того, щоб у кімнаті було світліше.

Раціонально ставтеся до своїх покупок і до користування речами.Вибирайте продукти харчування "по сезону", а не вирощені в теплицях або привезені з інших країн. Не викидайте їжу - купуйте стільки, скільки зможете з'їсти. Складіть список продуктів перед походом у магазин, не дозволяйте рекламі керувати Вашими покупками й не купуйте зайвого. Купуйте органічні продукти, вирощені без застосування пестицидів й інших хімікатів. Уникайте напівфабрикатів. Використовуйте багаторазові сумки при поході в магазин замість пластикових пакетів або використовуйте придбані поліетиленові пакети по кілька разів, замість того, щоб купувати щораз нові. Купуйте місцеві продукти, замість тих, які проїхали тисячі кілометрів від виробника до Вашого столу. Адже все це додаткова енергія. Уникайте покупок одноразової продукції - запальнички, бритви, пластиковий одноразовий посуд і т.д. Не купуйте зайвих речей, якими Ви навряд чи будете активно користуватися.

Не викидайте використані речі - віддайте тим, кому вони потрібні.

Купуйте предмети з перероблених матеріалів.Сортуйте сміття.

Якщо річ можна полагодити, не купуйте нову.

 Ваш дім 

Сьогодні показник споживання газу та інших енергетичних ресурсів в Україні в декілька разів перевищує середньоєвропейський, що катастрофічно впливає на економічне та екологічне становище країни. Відповідно, завдяки раціональному використанню енергії та теплозбереженню можна досягнути суттєвого покращення енергетичної, екологічної та економічної ситуації. При цьому, саме у сфері опалення, завдяки певному знанню та бажанню його застосовувати у повсякденні, можна економити найбільшу кількість електроструму, газу та інших енергоносіїв. Чому? Тому що саме при опаленні споживається найбільша частина всієї енергії, яка використовується в домашньому господарстві (до 70%). При тому, часто ця енергія використовується надзвичайно марнотратно.

Думка про необхідність енергозбереження має бути присутньою вже при плануванні будинку, зокрема при визначенні його величини, кількості, розміру та розташування вікон, а також виборі оптимальної системи опалення. Чудернацький будинок-палац з багатьма кутами, виступами та багатим на перепади «ландшафтом даху» буде потребувати значно більше енергії для теплозабезпечення, ніж компактно побудований дім однакової величини.

Утепліть Ваш будинок, особливо двері й вікна. Це найбільш ефективний шлях економії енергії та грошей. В холодну погоду, в загальному, 28% тепла втрачається через недбало ущільнені двері і вікна, 18% – через стіни, 6% – че­рез підлогу та підвальні приміщення, 16% – через стелю та дах і 32% – через вентиляційні отвори і димоходи.

Встановіть регулятори тепла для батарей.Не встановлюйте режим батарей на дуже сильний обігрів, при якому необхідно тримати відкритими кватирки. Для самопочуття та здоров'я людини в приміщеннях, де проводимо найбільшу кількість часу, найбільш оптимальною є температура 19-20°С, а для спальні – 16-18°С. Кожен градус зменшення кімнатної температури економить 6% коштів, затрачених на опалення. Таким чином, підвищуючи температуру нагрівання нашого помешкання з 19°С до 24°С, ми додатково витрачаємо до 30% енергії, що йде на опалення. Надто висока температура робочих та житлових приміщень є також причиною зниження працездатності та виникнення простудних захворювань.

Не накривайте нагрівальні прилади речами, адже це зменшує теплообмін.

Не закривайте радіатори опалення занавісками чи невдало розставленими меблями. Зменште подачу тепла на ніч чи перед виходом на роботу.

Закривайте на ніч віконниці, жалюзі та гардини. Це дозволяє знизити втрати тепла приблизно на 10%.

Встановіть позаду батареї теплоізоляційний екран.В найпростішому варіанті це може бути звичайна фольга.

Вдягайтесь відповідно до сезону. Зима – це не час для шортів та футболки. Натомість тепла сорочка чи светр дозволять комфортно почувати себе в приміщенні і заощаджувати тепло та енергію, відмовитись від надмірного опалення.

Опалюючи приміщення, які не використовуєте, Ви намарно витрачаєте гроші, завдаєте шкоди довкіллю.Закривайте двері до суміжних неопалювальних кімнат. Подвійні вхідні двері також допоможуть зменшити втрати тепла з вашого помешкання.

Слідкуйте за тим, щоб були закритими вхідні двері до під'їзду– це збереже вам тепло та стіни від цвілі.

Переведіть свій будинок на відновлювану енергію - встановіть вітряки й сонячні панелі.

Сад і город

Посадіть дерева та кущі на своїй ділянці, в саду або біля вашого будинку.Зелені насадження виконують важливу роль стабілізатора стану навколишнього середовища. Поглинаючи вуглекислий газ і виділяючи кисень вони послаблюють парниковий ефект. Влітку, у звичайних умовах, дерево середньої величини за добу виділяє порцію кисню, достатню для дихання трьох осіб. А 1 га зелених насаджень за 1 год. поглинає 8 л вуглекислого газу і виділяє в атмосферу кисень, достатній для підтримки життєдіяльності 30 осіб.

Не спалюйте самі й не дозволяйте спалювати іншим опале з дерев листя ні в садах, ні в парках. Спалювання листя заборонено законодавством України (Ст. 77 Кодексу про адміністративні порушення), що передбачає відповідальність за самовільне спалювання листя у парках і скверах без спеціального на це дозволу, карається стягненням штрафу. Опале листя виконує кілька важливих екологічних функцій: воно, як ковдра, захищає коріння дерев зимою від морозу, а влітку — від спеки, акумулює вологу, слугує притулком для багатьох корисних істот і, розкладаючись, стає добривом для ґрунту. Спалене ж листя — це забруднене повітря, знищене життя на ділянці землі під вогнищем. Виступайте всюди проти спалювання листя, особливо у містах. На дачних ділянках листя й зрізані гілки дерев найкраще скидати в компостні ями. Листя та інші залишки відмерлих рослин на городі – це додаткове добриво. Спалювання трави та листя позбавляє ґрунт на вашому городі поживних речовин і, відповідно, родючості.

Вирощуйте овочі і фрукти самостійно при можливості, застосовуючи при цьому принципи органічного землеробства. Це дозволить зекономити енергію, що витрачається при вирощуванні сільськогосподарської продукції промисловим методом, а також, яка витрачається на транспортування продуктів від місця їх вирощування до місця збуту.

 Транспорт 

 Сучасне життя важко уявити без автомобіля. Рівночасно фахівці констатують, що саме з автотранспортом пов'язана левова частка екологічного збитку планети. Щоразу, заводячи двигун авто, ми прискорюємо негативні зміни клімату. Частка забруднення атмосфери міст автомобільним транспортом, як правило, перевищує 50%, а інколи становить і понад 90%. Викиди автомобільних двигунів містять низку канцерогенних речовин та токсичних сполук і, відповідно, дуже негативно впливають на здоров'я людини. Транспорт є одним із основних споживачів енергії, причому легкові автомобілі є найвитратнішими у порівнянні з іншими видами транспорту в перерахунку на витрати, необхідні на переміщення одного пасажира. Так, власний автомобіль – це дуже зручно. Та кожна людина має завжди пам'ятати, що не можна завдавати шкоди оточуючим людям та природі! Задумайтеся: чи зручно для інших ви припаркувалися? Ви прогріваєте свій двигун, а хто зараз дихає цими вихлопами?

Використовуйте громадський транспорт.Автобус, тролейбус чи трамвай витратить в багато раз менше палива для перевезення 40 пасажирів, ніж 40 легкових автомобілів для кожного з них.

На короткі дистанції ходіть пішки або їдьте на велосипеді замість машини. Від спалювання палива в моторі Вашої машини, відбувається викид CO2 у середньому 2,5 літрів на літр палива.

Підвозьте друзів, знайомих, колег на машині.

Вибирайте гібридні автомобілі, що комбінують паливо з електроенергією. Викид CO2 Вашою машиною може бути зменшений на 75 % при використанні комбінованого паливно-енергетичного мотора в гібридних автомобілях.

Купуйте малолітражні автомобілі.

Вимикайте двигун, коли стоїте.

Намагайтеся купувати багаторазові картки громадського транспорту.

Коли Ви подорожуєте на відпочинок літаком, Ви сприяєте значним викидам вуглекислого газу, що призводить до змін клімату. Тому, по можливості,відпочивайте ближче до домівки або діставайтеся туди іншими транспортними засобами, такими як поїзд, автобус або корабель.

Користуйтеся Інтернет технологіями, щоб уникнути зайвих подорожей і особистих зустрічей.

Користуйтеся ліфтом тільки для підйому на верхні поверхи.Якщо Вам треба піднятися на 1-2 поверхи, пройдіться пішки.

Громадська позиція

Займайте активну громадянську позицію. Не будь байдужі до проблем і нагальних питань навколо Вас, які необхідно вирішити. Адже крім Вас їх ніхто інший не вирішить. Працюйте над вдосконаленням самого себе і навчайте людей, які оточують Вас. Організовуйте заходи, які сприятимуть збереженню природи, покращення стану довкілля, підвищення екологічної культури населення, зниженню антропогенного впливу на довкілля та багато іншого. Активуйте громаду свого міста чи села для вирішення певних питань. Організовуйте екологічні клуби, гуртки, інше із залученням людей різних вікових категорій, адже співпраця різних поколінь є дуже важливою. Приділяйте особливу увагу формуванню екологічної свідомості у дітей. Звертайтеся до влади з певними пропозиціями, проханнями і навіть вимогами щодо покращення довкілля у Вашому населеному пункті чи регіоні, адже не завадить нагадати політикам про їхні обов’язки. Якщо це необхідно боріться за унікальні природні місця Вашого регіону. І пам’ятайте, ресурси нашої планети обмежені, тому існування і добробут майбутніх поколінь залежить від Ваших теперішніх дій. Раціонально використовуйте ресурси і спонукайте до цього інших, адже шлях до процвітання будь-якої країни лежить через економію і розумне використання ресурсів.

 

 

  

Сайт створено за підтримки Програми малих грантів ПРООН/ГЕФ