Інклюзивне освітнє середовище: проблеми, перспективи та кращі практики

20-21 листопада 2019 р. Мережа організацій громадянського суспільства «Зелена Житомирщина» долучилась до роботи ХІХ Міжнародної науково-практичної конференції «Інклюзивне освітнє середовище: проблеми, перспективи та кращі практики», яка проходила у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини "Україна". Захід мав на меті інтеграцію зусиль учених, освітян, підприємців, промисловців та громадських діячів для обговорення та розв’язання широкого кола проблем навчання та виховання людей в інклюзивному освітньому середовищі.

Конференції включала такі секції як: «Освітня та соціальна інклюзія людей з інвалідністю: міждисциплінарний підхід», «Психолого-педагогічні основи професійного становлення та самореалізації молоді в інклюзивному освітньому середовищі», «Інклюзивне освітнє середовище нової української школи», «Медична, фізична та спортивна реабілітація людей з інвалідністю. Актуальні проблеми працевлаштування людей з інвалідністю», «Правові та організаційні засади формування та розвитку інклюзивного освітнього середовища», «Теоретичні та практичні засади використання інженерних технологій для розвитку інклюзивного освітнього середовища»,  «Інформаційно-комунікаційні технології інклюзивного навчання. Наукові напрями дизайну без бар’єрного архітектурного середовища».

Участь у заході взяли представники Університету «Україна», Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, Національної Асамблеї осіб з інвалідністю України, Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування Міністерства освіти і науки України, народні депутати України фракції «Слуга народу», представники Литовського Шяуляйського університету, Інституту післядипломної освіти Вищої школи наук педагогічних у Варшаві, Ташкентського державного педагогічного університету  ім. Нізамі, Республіканського центру соціальної адаптації дітей в  Узбекистані, Партнерської мережі «Екологічна освіта для сталого розвитку в Україні» та ін.

Результатом проведення Конференції стало обговорення таких важливих питань, як: «Що вдалось реалізувати на шляху до інклюзії?», «Що потрібно зробити та наскільки реально виконати поставлені цілі?», «Як подолати стереотипи та чим відрізняється інклюзія за кордоном і в Україні?», «Яка соціальна активність здатна формувати інклюзивне середовище?», «Як залучити людей до важливих соціальних ініціатив?».

В рамках конференції було нагороджено переможців Конкурсу наукових робіт студентів з інвалідністю та конкурсу студентських наукових робіт за тематикою ХІХ Міжнародної науково-практичної конференції «Інклюзивне освітнє середовище: проблеми, перспективи, кращі практики», екскурсію по Центру інклюзивних технологій навчання, Науково-практичного медико-реабілітаційного центру університету «Україна» та виставку наукової та навчально-методичної літератури «Інклюзивне навчання: здобутки, досвід, перспективи».

Під час проведення Виставки свої напрацювання представила Програма малих грантів ГЕФ в рамках проекту «Соціальна інклюзія та розбудова спроможності громад та місцевих організацій громадянського суспільства на засадах збалансованого розвитку». Підтримка Програмою малих грантів ініціатив по соціальній інклюзії допоможе розширити можливості та практичні навички представників громад у застосуванні соціального підприємництва з акцентом на екологічно дружні види діяльності, в тому числі людьми з особливими потребами.