Озон для життя : 35 років захисту озонового шару! 

Під таким гаслом у цьому році ми відзначаємо 35 років Віденської конвенції та 35 років глобального захисту озонового шару. Життя на Землі не було б можливим без сонячного світла. Але енергії, що виходить від Сонця, було б занадто багато для життя на Землі, щоб процвітати, якби не озоновий шар. Цей стратосферний шар захищає Землю від більшості шкідливого ультрафіолетового випромінювання Сонця. Сонячне світло робить життя можливим, але озоновий шар робить життя таким, яким ми його знаємо.

Наприкінці 1970-років вчені виявили, що людство створює діру в цьому захисному щиті, тому вони підняли тривогу. Діра, спричинена озоноруйнівними речовинами, що використовуються в аерозолях та системах охолодження, таких як холодильники та кондиціонери, загрожувала збільшенням випадків раку шкіри та катаракти, а також пошкодження рослин, сільськогосподарських культур та екосистем.

Глобальна відповідь була рішучою. У 1985 р. Уряди світу прийняли Віденську конвенцію про захист озонового шару. Відповідно до Монреальського протоколу Конвенції, уряди, науковці та промисловість спільно працювали над заміною та усуненням усіх речовин, що руйнують озоновий шар. Завдяки Монреальському протоколу озоновий шар відновлюється, і очікується, що він повернеться до стану 1980 року до середини століття.

До Монреальського Протоколу було внесено Кігалійську поправку, яка набула чинності в 2019 році, і передбачає зменшення вмісту гідрофторуглеводнів (ГФВ), парникових газів що спричинюють потепління клімату та наносять шкоди навколишньому середовищу.

Україна – одна з перших країн у регіоні приєдналася до Віденської конвенції у 1986 р., а у 1988 р. ратифікувала Монреальський протокол та, згодом, поправки до нього, таким чином взявши на себе зобов’язання поступово зменшувати використання озоноруйнівних речовин.

Крім того, українська станція «Академік Вернадський», яка входить у десятку найважливіших озонометричних станцій в Антарктиці, проводить унікальні дослідження, що дозволяють отримати цілісне розуміння планетарних закономірностей та здійснювати прогнозування
глобальних змін у довкіллі та їхніх проявів.

16 вересня - Всесвітній день озону, відзначає це досягнення. Демонструючи, що спільні рішення та дії, керовані наукою, є єдиним шляхом вирішення великих глобальних криз. У цьому році пандемії коронавірусу, яка принесла великі соціальні та економічні труднощі, співпраця у злагоді та заради загального блага є як ніколи важливою.

Гасло цього дня, «Озон для життя», нагадує нам, що озон не тільки є вирішальним для життя на Землі, але і ми повинні продовжувати захищати озоновий шар для майбутніх поколінь.